Welcome

Welcome

Welcome to our school website! We hope that you enjoy browsing through the amazing opportunities and achievements at Portfields Primary School. If you can not find what you are looking for, please contact the school where we will be able to help.

School Updates

Keep up-to-date with what's happening.

Swipe content

Interactive bar

School Logo

Welcome to

Portfields Primary School

Get in touch

Contact Details

Social Media

Slideshow

Who's Who

Leadership Team

Headteacher - Sarah Folkard
Deputy Headteacher - Jack Dixon

Assistant Headteacher & Inclusion Lead (SENCo) - Kelly Rae

Assistant Headteacher - Laura Dolan

School Business Manager - Mandy Britnell

 

SENDCO:

Sophie Brittin

 

English Lead:

Karen Hovey

 

Maths Lead:

Mary Olufiade

 

Science Leads:

Jethro Cotton

Angela Ewing-Brock

 

Teaching Staff

YEAR 6
Head of Year 6 - Chloe Leung
Mary Olufiade - Jaguar
Karen Hovey - Meerkat
Chloe Leung - Dolphin
Jethro Cotton - Rhino

YEAR 5
Head of Year 5 - Rebecca Godden
Rebecca Godden - Owl
Jemma Jones - Heron              
Arthe Sivakumar - Swift
Tanya Pawsey (Tuesday-Friday), Sharon Tsang (Monday) - Kingfisher

YEAR 4
Head of Year 4 - Kate Doyle

Sagarika Charavarti- Velociraptor 
Tracy Barter - Triceratops
Kate Doyle - Stegosaurus

YEAR 3
Head of Year 3 - Harrison White
Laura Ward - Chameleon             
Grace Connolly - Gecko
Harrison White - Iguana

Yvonne Pearce - Crocodile


YEAR 2
Head of Year 2 - Nikki Raine 
Lauren Barker (Mon-Weds), Angela Ewing-Brock (Weds-Fri) - Toad
Victoria Heath - Salamander
Charlotte Brazier - Newt

Nikki Raine - Frog

YEAR 1

Head of Year 1 - Kate Henderson
Tariro Chineka (Mon-Thurs) - Starfish 
Kate Henderson - Shark

Charlotte Hughes - Seahorse

EYFS

Head of EYFS - Louise Townend
Louise Townend - Oak
Claire Bourne - Chestnut 

Darryl Lucas - Elm

 

Maternity leave - Sairah Zahid

 

Support Staff

Year 6 - Sharon Jackson, Emma Thomas

Year 5 - Gina Noons, Linda Stewart

Year 4 - Claire Clayton, Hannah Ellis, Linda Reid (Tues-Fri)

Year 3 - Jakki Head, Eve Child, Keri Hawes, Siobhan Chennells, Nic Stratton, Fee Christison


Year 2 - Emma Taylor, Anita Robinson, Jenna Mauger, Tessa Ash

 

Year 1 - Clare Montgomery, Morgan Page, Tasha Brannen

EYFS - Roxanne Smith, Lisa Revitt, Nikki Goodman

 

Acorn - Gayna Deacon, Rhian Canham, Nicola Drummond, Abi Day


Higher Level Teaching Assistants:

Joy Rose-Stanley

Julie Nunn

Sharon Tsang

 

Sports Coaches - Gavin Clark, Luke Pilley, Lauryn Worrell

IT Support 5th Utility - Kevin Core, Mike Toon

 

SENCo - Sophie Britton (Mon-Thurs)

 

Speech and Language TA - Clare Dalton

Bursar - Louise Bradbury
 

Business support/Pupils - Nikki Marshall


Business Support Administrators - Laura Dillon, Danielle Soper 


Site Supervisor - Dan Welford

 

Caretaker - Den Reid
                
Midday Assistants - Laura Britton, Janie Jones, Selina Myhill, Leah Tomlinson, Catarina Vaz, Debbie Ellison, Amy-Eloise Clare, Kelly Mason, Lisa Jones.

Top